Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Razmontirana ekipa iz „Granda” u ANB-u * Razmontirana ekipa iz „Granda” u ANB-u * Odluka o protjerivanju nema potpis ministra * Država diže ruke i od Plovidbe * Lazović: Neću se predati bez borbe * Letjeli avioni, kapali milioni * DPS i SDP prijete brzim izmjenama zakona
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 26-12-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Rok Đonlešaj:
Božićnu radost obuzela je briga za egzistenciju i živote bolesnih.

Vic Dana :)

Pita Perica mamu:
- Mama, kada ljudi umru, da li se pretvore u prašinu?
- Da - odgovori mama.
- Auuu, onda je neko umro ispod mog kreveta!


Koliko često perem ruke zbog korone, počela je da mi se na dlanovima vidi tablica množenja iz osnovne škole.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Pazarni dan SAVJET ĆAZIMA ALKOVIĆA, PREDSJEDNIKA DRUŠTVA MASLINARA BAR
Ćazim Alković - Foto: Dragan Stojanović Kvalitetno maslinovo ulje ima rok 18 mjeseci Poželjno je da temperatura čuvanja maslinovog ulja bude konstantna bez većih promjena Za skladištenje treba koristiti posude od inoksa, nikako plastične. Na mjestu gdje se odloži ulje ne treba čuvati krompir, luk i druge namirnice...
Dan - novi portal
Maslinovo ulje je prehrambeni proizvod koji se mora čuvati u odgovarajućim uslovima. Kako kaže Ćazim Alković, predsjednik Društva maslinara Bar, u skladu sa preporukama Međunarodnog savjeta za maslinu, a i crnogorske naučnice, pokojne Ksenije Miranović, rok trajanja maslinovog ulja je 18 mjeseci.

– Ovaj rok se može računati samo u slučajevima kada kvalitetno ulje čuvamo u odgovarajućim uslovima. Tri osnovna „neprijatelja” maslinovog ulja su kiseonik, temparatura i svjetlost. Kiseonik se smatra najozbiljnijim. Kontakt maslinovog ulja sa kiseonikom uzrokuje oksidaciju, što dovodi do degradacije kvaliteta. Svaki maslinar, a i potrošač se mora truditi da što je moguće više izbjegne kontakt ulja sa kisoenikom. Maslinari koji imaju veće količine ulja, treba da ga čuvaju u posudama od inoksa, po mogućnosti u zatvorenim sistemima koji omogućavaju da se prazan prostor ispuni inertnim gasom - azotom koji ne reaguje sa uljem i čuva ga - kaže Alković.

On dodaje da ukoliko maslinar nema mogućnost da instalira ovaj sistem, mora koristiti posude koje posjeduju plivajući poklopac koji u posudi pluta na ulju i tako pravi distancu od kiseonika.

– I potrošači u domaćinstvu, takođe treba da vode računa da izbjegnu kontak sa kiseonikom. Ako se u domaćinstvu koriste manje količine ulja, treba kupovati pakovanja u bocama od 0,25 ili 0,50 litara, kako bi se što prije potrošilo. Bocu nakon upotrebe uvijek treba dobro zatvoriti ili, još bolje, koristiti boce sa „dop” nepovratnim čepovima sa kuglicom, koja uvijek bocu drži zatvorenom osim kod sipanja ulja.

Alković kaže da je „neprijatelj“ maslinovog ulja kako niska, tako i visoka temperatura.

– Maslinovo ulje je idealno čuvati na temperaturi od 15 do 18 stepeni C. Poželjno je da temperatura čuvanja maslinovog ulja bude konstantna bez većih promjena. Nikako ga nije dobro izlagati temperaturama većim od 25 stepeni C, jer ukoliko se izloži temperaturi većoj od 28 stepeni C, više se ne može smatrati hladno cijeđenjim, što podrazumjeva da je njegov kvalitet degradiran. Isto tako, preporuka je da maslinovo ulje ne bi trebalo izlagati temperaturama nižim od 10 stepeni C, jer niže temperature dovode do kristalizacije, pa ulje postaje gusto i mutno. Ulje se teško potpuno rekristalizuje do kraja, što znači da mu je zamrzavanje degradiralo kvalitet. Maslinovo ulje se u domaćinstvu nikako ne treba čuvati u frižideru-upozorava on.

Kako dodaje, kod većine potrošača maslinovog ulja vlada mišljenje da je prženje na maslinovom ulju kancerogeno. Ova tvrdnja nije tačna - prženje na maslinovom ulju je zdravije od prženja na drugim biljnim uljima, ali tako gubi dio pozitivnih svojstava. Zahvaljujući specifičnom sastavu masnih kiselina, maslinovo ulje, za razliku od većine drugih, često korišćenih biljnih ulja, ima tačku dimljenja na 210 stepeni C (znatno iznad temperature pripreme hrane), što ga čini stabilnijim i poželjnijim u odnosu na druga biljna ulja.

Savjetujući maslinare, Alković ističe da se pravilnim skladištenjem duže zadržavaju visoko vrijedne prehrambene i biološke osobine maslinovog ulja. Ako nakon prerade nije izvršena njegova separacija ili filtracije, potrebno je sačekati određeno vrijeme za taloženje kada sve čestice, nečistoće i vegetativne vode, padaju na dno posude, nakon čega je važno izvršiti pretakanje u čiste posude.

– Za skladištenje ulja treba koristiti posude od inoksa, nikako plastične bidone i slično. Na mjestu gdje se odloži ulje ne treba čuvati krompir, luk i druge namirnice, a posebno ne benzin, naftu i druga maziva. Ukoliko maslinar ima manje količine ulja poželjno ga je nakon pretakanja odmah sipati u tamno braon staklene boce sa odgovarajućim čepom i tako ga čuvati do konzumacije ili prodaje - ističe on.

Obraćajući se potrošačima, kaže da treba obratiti pažnju na rok trajanja, koji je maksimum 18 mjeseci i voditi računa da taj rok počinje da teče od datuma proizvodnje, a ne od datuma punjenja, kako neki proizvođači navode na bocama.

D.STOJANOVIĆ


Tri pozitivne osobine ekstra djevičanskog ulja
- Ekstra djevičansko maslinovo ulje mora posjedovati tri pozitivne osobine- voćnost, gorkost i pikantnost. Voćnost podrazumjeva svježi zeleni miris i ukus koji podsjeća na svježe pokoženu travu, list ili zeleni plod masline. Gorkost se osjeća na obodima jezika, a uzrokuju je polifenoli iz ulja, koji blagotvorno djeluju na zdravlje čovjeka. Pikantnost se prepoznaje kao peckanje u grlu koje nakon kratkog vremena isčezne, a ukoliko traje duže, onda je to negativna osobina upaljenosti ulja”, navodi Alković i podvlači da je maslinovo ulje vrhunski prehrambeni proizvod koji ima ljekovati svojstva i nezaobilazno je u mediteranskoj kuhinji- podsjeća Alković. Nepovoljan uticaj svjetlosti
- Svjetlost takođe nepovoljno utiče na maslinovo ulje, tako da i veliko izlaganje dovodi do degradacije kvaliteta. Maslinovo ulje se mora čuvati na tamnim mjestima i u ambalaži koja ulje čuva od degradacije. Ukoliko ga čuvamo u staklenoj ambalaži, potrebno je da staklo bude tamno braon boje. Ulja nižeg kvaliteta se u prodaji mogu naći u transparetnim - „bijelim” bocama, što nije slučaj za visokokvalitetna ulja, koja su uvijek u tamno braon ambalaži- kaže Alković.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"